mevlüt yemeği maliyeti

mevlüt yemeği maliyetlerini, belirlerken gelen konut sayısı,misafirlarin yanında gelebilme ihtimali olan davteliler ve çocuklarıda hesap ederek bir tablo çıkartmak lazım.

takribi davetiye 100 adet dağıtım yapsıysanız bunu şöyle özetlemek lazım mevlüt yemeği maliyeti 100 davetiye çarpı 5 yanı en az 500 kişi gelebilir diye hesap etmek lazım tabiki bu sadece bir ihtimal.

peki nasıl çıkacağız bu mevlüt yemeği maliyetinden?

mevlüt yemeği nasıl dağıtılacak?

mevlüt yemekleri için davet ettiğimiz ve çarpı 5 kişi olabilme ihtimalınide göz önünde bulundurunca büyük bir yemek maliyeti ve eğer konuklar gelmez ise yemek israfıda olacaktır .

bu en önemli dikkat etmemiz gereken husus olacaktır’ki çünkü bir hayır işleyelim derken bir yerden hata yapıp bir çok yemeğin çöpe gitmesi, büyük bir günah olacaktır peki nasıl yapmalıyız ?

bunun cevabı şöyle siz istanbul catering firmalarından bir yemek sipariş verdiğiniz zaman ,paket yemek,kapalı kutu yemek,lunch box yemek olarak değil’de yemeklerinizi gastronomi küvetlerde ve muhafazalı taşıma kaplarında talep edeceksiniz.

gelen yemek dağıtıma başalandan önce konukların salonda sayımı göz ile, üç aşağı beş yukarı ,tahmin edilir ve yemek dağıtımı başlanır. şöyle özet gerekirse bir kişiye 250 gram pilav pişirilir ve 120 gram et kavurma verilir ve tatlı adedi’de 3 veya 4 adettir bu rakam ortadan ikiye bölünür yani bir kişiye 125 gram pirinç pilavı 60 gram et kavurma ve 2 adet tatlı ikram edilir.

böylece 500 kişilik yemek talep edilip yemekler israf olup çöpe gidip günaha girilmemiş olur .

yani 250 adet yemek profesyonel dağitım elemanları yemeği ortadan ikiye bölüp, 500 kişiye yemek yetmiş olacaktır. tabikide maliyetlerde düşmüş olacaktır peki 100 adet mevlüt yemeği maliyeti ne kadar

100 kişilik mevlüt yemeği maliyeti

100 kişilik mevlüt yemeği maliyeti şöyledir;

pirinç pilavı (250 gram ) =       2 tl.          dana et kavurma (120 gram )  =  8 tl.

baklava tatlısı 4 adet      =       2 tl.           mercimek çorba                        =  2 tl.

ayran ülker içim              =       0.85 tl       çatal,kaşık,tabak seti               =  1 tl

roll ekmek(poşet ekmek=      0.25 tl.       bu maliyet 100 kişi ve üzeri yapıldığı zaman ve servis elemanı dahil olmayan bir mevlüt yemeği maliyetidir.

2019 senesinde fiyatlar bu şekilde devam etmektedir. tabiki bu fiyatlar belitmem lazımki, tencere fiyatlarıdır kurum ve kuruluş veya catering firmasının ve yada isimli ,yüksek kira giderleri olan işletmeler, böyle bir maliyet çıkatması mümkün değildir. günümüzde 40.000 tl kira ödeyen ve yanında onlarca personel çalıştıran işletmeler var, ama bugun bir mevlüt yemeği fiyatı talep ettiğiniz zaman, sizden kişi başı 40 tl fiyat talep eden bir catering işletmesi kesinlikle hakkından fazlasını talep etmiş olmaz.

çünkü nasıl bir işletme ve nasıl bir gider tablosu olduğunu bilemeyiz.bunun sebebi enflasyon veya devletin gıda’da yaptığı zamlar değildir. ben bir işletme sahibi ve bu catering sektöründe uzun zamnlar hizmet etmiş bir işletmeci olarak şunu belirtmek isterim.

her zaman yüksek para talep eden ,bir türlü kendisinin para hırsını doyuramayan ,kiracısının yaptığı işin yarı kar marjını talep eden,ülkede zam enflasyon olmadığı zaman bileher sene 2 defa kiraya zam yapan, dükkan veya mulk sahipleri yani mal sahiplerinin yüksek kira talep etmeleridir.

istanbul catering olarak en uygun yemek menülerini sizler için hazırlamaktan gurur duyarız iletişim telefon 05323864617 nolu telefondan sipariş ve önerilerinizi veya taleplerinizi iletebilirsiniz. 7/24 açığız

Leave a Comment